Kui Sul või Su kaaslasel on epilepsia ja te soovite last saada
Pereplaneerimine
Palun pea meeles, et kõige turvalisem on planeeritud rasedus!
Kui Sul on epilepsia ja soovid last, siis palun külastage enne pereplaneerimist oma neuroloogi, et veenduda, et epilepsia on optimaalse kontrolli all ja et Su raviskeem on võimalikult ohutu loote arengu aspektidest. Epilepsia ravimitest on osad lootele suuremate riskidega, teised väiksematega. Kuigi riskidest räägitakse palju, pea meeles, et enamik epilepsiaga naisi sünnitab terve lapse
Samuti peaksid tarvitama foolhapet juba enne rasestumist ja kogu raseduse vältel.
Kuna paljud rasedused on planeerimata, siis soovitame kõigil fertiilses eas naistel tarvitada pidevalt vähemalt 400 mcg folaati päevas (leiad selle käsimüügist).
Kui suguvõsas on olnud neuraaltoru defektidega lapsi, siis peaks kindlasti tarvitama kogu raseduse vältel 5 mg foolhapet.
Kui Sa oled rase, siis ära katkesta oma epilepsia ravimite võtmist, vaid võta ühendust oma neuroloogiga või pöördu kiirelt perearstile, kes saab sind suunata e-konsultatsiooni kaudu epilepsiaga tegelevale neuroloogile. Ära ise oma ravimite doose muuda ega ravi katkesta, see võib anda tagasilöögi hoogude sagenemisena!
Kõige turvalisemad ravimid, millega rasestuda, on lamotrigiin ja levetiratsetaam.
Kui epilepsia ravimeid mitte tarvitaval naisel on sünnidefektiga lapse risk 2-3/100 raseduse kohta, siis kõrge riskiga ravimitel on see oluliselt suurem: valproaadil on see ligikaudu 10/100 kohta, karbamasepiinil 4-5/100 sünni kohta; topiramaadil 4-/100 kohta, fenütoiinil 6/100 kohta.
Mitmete ravimite puhul raseduse jooksul ema kehamassi suurenedes ja ka ainevahetuslike-hormonaalsete muutuste tõttu ravimi verekontsentratsioonid langevad ja seetõttu on mitmete ravimite korral vajalik jälgida vereproovist nende kontsentratsiooni ja vajadusel kogust tõsta. Ema ravimi kontsentratsioon soovitatakse hoida võimalikult stabiilne, sest kui see langeb oluliselt, on risk hoogude sagenemisele. Kui tarvitad lamotrigiini, levetiratsetaami, okskarbasepiini, fenobarbitaali või fenütoiini, siis võiks neid jälgida vähemalt kord trimestris.
Epilepsiaga naistel on raseduse riskid veidi suuremad kui ilma epilepsia diagnoosita naistel, kuid pea meeles, et enamasti möödub rasedus ja sünnitus normaalselt.
Enamik naisi sünnitab loomulikul teel. Siis, kui epilepsiahood on sünnituseelselt väga sagedased, võib olla vajalik keisrilõige.
Kindlasti võta sünnitusmajja kaasa oma ravimid. Ka enamike epilepsia ravimitega võid oma last imetada, sest rinnapiim kaitseb beebit Kui siiski beebi on viril või uimane, pea nõu oma neuroloogiga.
Sünnitusjärgselt on unetus sage probleem ja aruta oma perega või tugivõrgustikuga läbi, kuidas saaksid võimalikult hästi välja puhata. Näiteks paluda kellelgi beebit öösel vahepeal toita, et saaksid veidi pikemalt välja magada. Uue ilmakodaniku eest hoolitsemine võib olla stressoorne ja proovi, et saaksid kosutavat und, et hoogude risk oleks madal.
Ka isaks saamisel on teatud epilepsia ravimite kohta infot, et need võivad suurendada Su lapsel terviseriske. Üks ravimitest, mille kohta on teada, et lapse viljastamise ajal selle tarvitamine tõstab tulevase lapse riske, on valproehape. Seega kui tarvitad seda ravimit ja plaanite last, siis aruta oma neuroloogiga enne lapse planeerimist raviskeem üle. Vahel on võimalik ravimiskeemi muuta.

Mida ise saad teha?
Kas millegagi saad vähendada hoogude tekke tõenäosust? Jah!
Puhka
Maga piisavalt ja toitu tervislikult. Vähene uni on üks olulisemaid hooge soodustavatest teguritest. Vaata, et saaksid piisavalt unetunde.
alkohol ja stimulandid
Ära tarbi liiga palju alkoholi! Osad inimesed on ka väikestele kogustele tundlikud. Hoidu täielikult narkootikumidest, sest need soodustavad hoogude teket.
Liikumine ja meditatsioon
On tehtud ka uuringuid, et meditatsioon, mindfulness praktikad ja regulaarne trennitegemine aitavad vähendada hoogude sagedust
vaimne tervis
Kui Sul on ärevus või depressioon, pöördu perearstile või spetsialistile, sest vaimne tervis on väga tihedalt seotud meie füüsilise tervisega. Enamasti depressioon ei möödu iseenesest, vaid vajab sekkumist.